سیاست و سیاه چاله…!

اخبار انجمن را همرسانی کنید.

بازدیدها: 24

دکتر محمد تقی قزلسفلی

گروهی از دانشمندان برای اولین بار موفق شدند تصاویری از “سیاه چاله” ها را منتشر کنند. این دستاورد بی سابقه، حاصل همکاری و تعامل علمی و تحقیقاتی زنجیره ای از تلسکوپ های غول پیکر در نقاط مختلف کره ی زمین بوده است که هر کدام بخشی از کار را بر عهده داشتند. یکی از حاضران در این پروژه تحسین برانگیز، لحظاتی قبل از نمایش تصاویر سیاه چاله حرفی درست و اساسی زد: ” امروز سیاست و سیاستمداران بهتر است از علم بیاموزند. چرا که برای این پروژه دانشمندان زیادی از سراسر جهان با همکاری، تعامل و گفتگو کنار هم بودند تا این اتفاق نادر رخ دهد.”

نخستین تصویر به ثبت رسیده از سیاه‌چاله‌ها.

 

 

درنگ در این سخن نشان می دهد، آن دعوی کهن درباره ی سیاست که پایه اش در یونان باستان نهاده شد و قرار بود با دو اصل اول عمل، کنش یا مشارکت(Praxis) و دوم به سخن درآمدن و گفتگو(Lexis)، به شیوه ای متمدنانه و در معنای با هم بودگی انسانی (human togetherness)برای سازماندهی حیات اجتماع ما تبدیل شود، به تجربه ی این سده های ماضی و به ویژه دوران مدرن، به گسترش خشونت، زور، جنگ، کینه ورزی، استیلا و قدرت کور و برهنه دامن زد.[۱] بی دلیل نبود که وبر در معروفترین تعریف از سیاست نوشت: ” اعمال زور و خشونت از راه قانون!”.[۲] از این قرار گویا در تبلیغات جهان سیاست از آن همه نشست و برخاست و میزگرد و کنفرانس و عکس های یادگاری، چیزی عاید بشریت نشده است. پس خوب است سیاست و سیاستمداران جهان با فروتنی در این واقعه ی کمیاب جهان علم درنگ کنند و از روی شفقت و انسان دوستی کمی از دانشمندان تعامل، مشارکت و عمل را بیاموزند. فیلیپ لارکین در شعر MCMXIV جهان سیاست و ادعاهای سیاستمدران را که گویا چونان نظامیان آماده ی نبردند، اینگونه به باد انتقاد می گیرد:

کلاه ها چون تاجی بر سر.

و خورشید تابان بر چهره هایی باستانی با آن سبیل های پر پُشت

و نیش هاشان همه باز

انگار به تفریح و تعطیلی آمده اند تا حسابی لودگی کنند.


[۱] . در این زمینه رجوع کنید به: انسانیت: تاریخ اخلاقی سده بیستم، ترجمه افشین خاکباز، نشر آگه.

[۲] . یک زمان هربرت اوکان مشاور ویژه ی سازمان ملل متحد در سالهای جنگ بالکان در دهه ۱۹۹۰ گفته بود: در دنیای سیاست، زور داور نهایی است و اگر هم دنبال دیپلماسی هستیم( یعنی هویچ)، بدون چماقی مهیب در گنجه، تهدید به زور، سیاست راه به جایی نخواهد برد!!

منبع: http://ghezelsofla.blog.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *