بیانیه هیات داوران فراخوان داستان کوتاه “کرونا و زندگی صلح آمیز در قرن ۲۱”

اخبار انجمن را همرسانی کنید.

بازدیدها: 44

بیانیه هیات داوران فراخوان داستان کوتاه

“کرونا و زندگی صلح آمیز در قرن ۲۱

 

مسایل و بلاهای طبیعی بشر تحت عنوان کلی شرور از گذشته های دور تاکنون در مواردی چشمگیر مورد نظر و بررسی آثار هنری و از جمله در داستان بوده است. شاید سیل جهانی مطرح گشته در گیلگمش شناخته شده ترین و همچنین جهانی ترین آن باشد و طاعون آلبر کامو معروف ترین آن. اصولا بحران های عمیق بشری باید در هنر و داستان بازتاب داشته باشد تا اثرات چند لایه و عمیق آن ها شناخته شود.

بحران جهانی کرونا نیز که تاکنون باعث مرگ هزاران نفر در جهان شده بحرانی عمیق و اثرگذار و فراموش نشدنی است. این بحران عجیب و بزرگ که ابعاد علمی آن در پژوهش های پزشکی-علمی بررسی می شود در حلاجی ها و بررسی های هنری و ادبی است که وجوه اجتماعی و فرهنگی خود و نیز تاثیر ویرانگرش را بر روان انسان ها نشان می دهد.

بحران های عمیق جهانگیر با صلح نیز پیوندی عمیق دارد. صلح خواهی را تقویت یا تضعیف می کند و از این منظر قابل بررسی در مطالعات صلح شناسانه نیز است.

انجمن علمی مطالعات صلح ایران در راستای وظایف ذاتی خود پدیده کرونا را در دستور کار خود قرار داد و کمیته صلح و ادبیات در قالب اهداف و برنامه هایش و برای جلب نظر عموم فراخوان داستان کرونا و زندگی صلح آمیز در قرن ۲۱ را برنامه ریزی و اجرا کرد. خوشبختانه استقبال از این فراخوان خوب بوده و حدود ۳۰۰ اثر به دبیرخانه فراخوان واصل شد. برخی آثار بسیار عالی بودند اما در قالب داستان قرار نمی گرفتند. از بین آثار ارسال شده ۱۰۹ اثر داستانی بودنه که به مرحله دوم داوری راه یافتند. در مرحله دیگر از داوری ۱۹ اثر شایسته چاپ تشخیص داده شد که امیدواریم در آینده نزدیک با کمک نهادهای دولتی و ناشران محترم چاپ شود. از بین ۱۹ اثر ۵ اثر در نهایت برگزیده شدند:

سوز کمانچه در عصر یخبندان نوشته روح الله صالحی

تحفه چینی نوشته مرضیه هاشمی

سنگ، کاغذ، قیچی نوشته مجتبی موسوی

زین زندگی بر پشت نوشته مرجان مقدس بیات

طلایی که سهم ما نمی‌شود نوشته نیلوفر بصیرت

و داستان یک ماه نوشته زینب رضایی اثر شایسته تقدیر شناخته شد.

برگزار کنندگان این فراخوان از همه دوستان عزیزی که از ایران یا کشورهای دیگر آثار خود را به دبیرخانه ارسال کردند سپاسگزاری می کند. همین فراخوان کوچک نشان داد که چه استعدادهای قابلی در بین ایرانیان وجود دارند که با کمی توجه و آموزش شکوفا می شوند و می توانند نام های بزرگی باشند. امیدواریم در شرایط بهتر و به دور از ویروس منحوس کرونا در نشستی صمیمانه گردهم آییم و با آفرینندگان آثار که همه حرف های دل و نگاه انسانی شان را در قالب کلمات عرضه کرده بودند دیدار کنیم.

همچنین از کلیه نهادها و افرادی که به کمیته در برگزاری این فراخوان کمک کردند سپاسگزاری می کنیم.

 

کمیته صلح و ادبیات انجمن علمی مطالعات صلح ایران

اول آبان ۱۳۹۹

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *