فراخوان دومین ویژه‌نامه صلح، صلح ایران 🇮🇷 و عراق 🇮🇶 در بستر دولت‌های فراگیر

🔵 فراخوان دومین ویژه‌نامه صلح
🌐 کمیته روابط بین‌الملل انجمن علمی مطالعات صلح ایران برگزار می‌کند.
✅ موضوع: صلح ایران 🇮🇷 و عراق 🇮🇶 در بستر دولت‌های فراگیر(راهکارهای مصالحه و صلح مثبت میان ایران و عراق)

بیشتر بخوانید

فرم نظر‌سنجی در خصوص فعالیت‌های انجمن علمی مطالعات صلح ایران ( سال ۱۳۹۷ )

پاسخگوی ارجمند،
این پرسشنامه به بررسی میزان رضایت اعضای انجمن می‌پردازد. خواهشمند است تمام پرسش‌ها را با دقت مطالعه فرموده و از میان گزینه‌های پیشنهادی، گزینه‌ای را که به دیدگاه شما نزدیکتر است، انتخاب کنید. بدیهی است، پاسخ‌های شما انجمن را در برنامه‌ریزی برای دستیابی به نتایج بهینه یاری خواهد کرد.
یادآور می‌شود، تمام پاسخ‌ها محرمانه تلقی شده و پرسشنامه شما به همراه سایر پرسشنامه‌ها به صورت کلی بررسی می‌شود. از اینکه وقت خود را صرف پاسخگویی می‌کنید سپاسگزاریم.

بیشتر بخوانید

دریافت ره‌نامه: ویژه‌نامه صلح، شماره ۱

ره‌نامه: ویژه‌نامه صلح، شماره ۱، راهکارهای مصالحه سیاسی و ایجاد صلح مثبت در مناسبات ایران و عربستان سعودی

بیشتر بخوانید

پاردایم انسانی برای صلح پایدار در منطقه

🔴 سخنران: خانم دکتر ارشی سلیم هاشمی (دانشیار و مدیر گروه مطالعات صلح و منازعه دانشگاه دفاع ملی، اسلام آباد پاکستان🇵🇰)
🔺 مدیر نشست: دکتر امیرهوشنگ میرکوشش
🔺 گفت و گو: دکتر قدیر نصری
🔷 کمیته روابط بین الملل انجمن علمی مطالعات صلح ایران با همکاری دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی و دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌نماید.
⏰ زمان برگزاری: شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۴ تا ۱۶
📍 مکان: دانشگاه خوارزمی، سالن دانشکده علوم

بیشتر بخوانید

پیش نشست کنفرانس بین المللی یکجانبه‌گرایی و حقوق بین الملل

🔺 یکجانبه‌گرایی ایالات متحده، معاهدات بین المللی و آینده امنیت دسته جمعی
🔷 موسسه ابرار معاصر تهران، گروه علوم سیاسی دانشگاه رازی، گروه حقوق و انجمن علوم سیاسی ایران شعبه کرمانشاه با مشارکت انجمن علمی مطالعات صلح ایران برگزار می‌کنند
📆 زمان: شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
⏰ ساعت ۱۴ تا ۱۹
📍 مکان: سالن اجتماعات دانشکده علوم اجتماعی

بیشتر بخوانید

کنفرانس بین المللی آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴

جهان اسلام و به ویژه منطقه ی غرب آسیا در سالهای اخیر کانون تحولات مهم و بحران های متعدد بوده است. مسائلی که برخی در سالهای اخیر بوجود آمده و برخی دیگر ریشه در دهه‌ها و بلکه سده های گذشته دارد. به دلیل اهمیت موضوع، تا کنون کتب و مقالات بسیاری تدوین شده، تحقیقات زیادی انجام شده و نیز همایشهای متعددی برگزار شده است. اما نقطه اشتراک اکثر این مطالعات، پسینی بودن و فقدان رویکرد آینده پژوهانه است. دینامیک پیچیده منطقه و خلاء وجود تصویری دقیق بر پایه ی مطالعات روشمند از آینده های محتمل و مطلوب پیش رو، تصمیم‌سازی و تدوین استراتژی برای آینده را با مشکل مواجه نموده و هزینه تصمیمات کلان را افزایش داده است. جمهوری اسلامی ایران بعنوان قدرت منطقه ای که بطور فعالانه در تحولات منطقه حضور داشته و مدام در حال تاثیرگذاری و تاثیرپذیری از این تحولات است، لاجرم نیازمند شناخت تحولات حال و آینده، و تدوین استراتژی برای آینده‌های محتمل و ریل گذاری برای آینده مطلوب است.برای دستیابی به این مهم، موسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام در نظر دارد با همکاری دانشگاه تهران، در روزهای ۸ و۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ همایش بین‌المللی “آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ ش” را برگزار نماید. انجمن علمی مطالعات صلح ایران نیز از جمله مشارکت کنندگان این کنفرانس است.

بیشتر بخوانید

حکمرانی خوب، به مثابه ی صلح

اندیشه ی مدینه ی فاضله افلاطونی، قرارداد اجتماعی لاک و روسو تا ایده های روشنگر امثال ولتر و کانت ضمن آن که بیان روشنی از فلسفه ی سیاسی برای عقلانی کردن زندگی سیاسی و دولت هستند در عین حال شور و شوق نظرورزانه ای تلقی می شوند برای وصول به آینده‌ی خوب، و دستیابی به سعادت. این دسته متفکران دنیای خوشبختی را که آرزویش را داشتند از تمام جهات به ویژه ساختار سیاسی با وضوحی کامل توصیف کردند. ایشان هم چنین پاره‌ای راهکارهای عملی برای دستیابی به آن اهداف متعالی و انسانی ارائه دادند. اما با دلتنگی خاص فلسفی و اخلاقی، هم زمان تردید روا داشتند که آیا حماقت و شرارت بشر و کینه جویی بر سر هیچِ دولت‌ها، هرگز امکان تحقق چنین دنیایی را می‌دهد یا نه؟!

بیشتر بخوانید

تحلیلی متفاوت از اقدام اخیر ایالات متحده در برابر ایران: تمهیداتی برای استراتژی حفظ تعادل روانی

علی اشرف نظری.دانشیار روانشناسی سباسی دانشگاه تهران
آن چه در تحلیل های اخیر در رابطه با اقدام ترامپ برای تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کمتر مورد توجه قرار گرفته است, درک دلیل اصلی چنین اقدامی است.

بیشتر بخوانید

سیاست و سیاه چاله…!

گروهی از دانشمندان برای اولین بار موفق شدند تصاویری از “سیاه چاله” ها را منتشر کنند. این دستاورد بی سابقه، حاصل همکاری و تعامل علمی و تحقیقاتی زنجیره ای از تلسکوپ های غول پیکر در نقاط مختلف کره ی زمین بوده است که هر کدام بخشی از کار را بر عهده داشتند. یکی از حاضران در این پروژه تحسین برانگیز، لحظاتی قبل از نمایش تصاویر سیاه چاله حرفی درست و اساسی زد: ” امروز سیاست و سیاستمداران بهتر است از علم بیاموزند. چرا که برای این پروژه دانشمندان زیادی از سراسر جهان با همکاری، تعامل و گفتگو کنار هم بودند تا این اتفاق نادر رخ دهد.”

بیشتر بخوانید

حذف و اضافه‌های آیین نوروز آسیب‌شناسی شود

رئیس انجمن موبدان ایران به بررسی علل ماندگاری نوروز پرداخت و گفت: باید بررسی کنیم و ببینیم که چه چیزهایی بعداً به این آیین اضافه و یا حذف شده است و اکنون نیز لازم است که چیزهایی از آن حذف یا بدان افزوده شود که اضافات را باید از بین برد.

بیشتر بخوانید