گزارشی از سخنرانی های جشنواره بزرگ “صلح و سلامت”

اخبار انجمن را همرسانی کنید.

بازدیدها: 44

با سخنرانی دکتر نصیر احمد نور سفیر افغانستان، دکتر محمد امین قانعی راد، دکتر مجتبی مقصودی و دکتر محمد جواد سعادت
یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

سفیر افغانستان در ایران عصر امروز در جشنواره «صلح و سلامت» اظهارداشت که سلامت تنها به معنای سلامت جسم نیست بلکه سلامت اخلاق و اندیشه در یک جامعه اهمیت زیادی دارد.
به گزارش خبر فوری، عصر امروز با حضور سفیر افغانستان در جمهوری اسلامی ایران و شماری از مسئولان و فعالان صلح و سلامت از ایران و افغانستان، «جشنواره صلح و سلامت» در «سالن فردوسی» پارک ورشو تهران برگزار شد.
این مراسم با همت انجمن مطالعات بین‌المللی صلح افغانستان، با همکاری انجمن علمی مطالعات صلح ایران و خانه اندیشمندان علوم انسانی ایران و با حضور اساتید و دانشجویان ایرانی و افغانستانی برگزار شد، حاضران در این جشنواره رابطه صلح و سلامت بررسی را بررسی کردند.
«نصیراحمد نور» سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در این مراسم اظهارداشت: “وقتی ما از سلامت سخن می‌گوییم تنها سلامت جسم مورد نظر نیست، بلکه این مفهوم معنای جامعی دارد. مثل سلامت آینده یک کشور، سلامت اخلاق و سلامت ذهن شهروندان آن کشور. یک کشور بدون صلح و سلامت راه کمال را پیدا نمی‌کند و بدون صلح رستگار نمی‌شود”.
وی ادامه داد: “ما در عرصه های مختلف به سلامت نیاز داریم، بخصوص در اخلاق و اندیشه باید سلامت داشته باشیم. امروز در افغانستان صلح مهمترین نیاز مردم است، ما نیازمند این هستیم که صلح را جایگزین جنگ کنیم، اگر ما بخواهیم صلح همه جانبه داشته باشیم باید یک انسان نسبت به یک انسان دیگر و همسایه نسبت به یک همسایه دیگر تعصب نداشته باشد”.

سفیر افغانستان در ایران خاطرنشان کرد: “نخبگان ما باید اصلاح گر و مصلح باشند، وقتی فردی میخواه جایی را از زشتی ها پاک کند باید خودش هم انسان پاک و منزهی باشد تا بتواند مفید واقع شود”.
نور با اشاره به اینکه نخبه ما باید از بیماری تعصب مبرا باشد و به دیگران با چشم تعصب نگاه نکند افزود: “وقتی پپامبر اسلام لشکریان را برای مقابله با دشمن میفرستاد به لشکریان تاکید می کردند که فقط با کسانی که با شما برای جنگ امده اند بجنگید، در مسیر به کسی تعصب نداشته باشید”.
این دیپلمات افغانستانی خاطرنشان کرد: “کسانی که امروز به نام اسلام جنایت میکنند رفتارهایشان در تناقض با سخنان پیامبر است. وقتی پیامبر مکه را فتح میکنند با دشمنان قسم خورده خود چه میکند میفرماید شما آزاد هستید، حتی ابوسفیان را می‌بخشند، هدف پیامبر جنگ نیست، بلکه رساندن رسالت و پیام خدا به مردم است”.
ما نیاز به توسعه کردار صلح داریم
در ادامه این مراسم «محمد امین قانعی‌راد» عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی ایران اظهارداشت: “صلح و دوستی همیشه با شادی و جشن همراه بوده و جنگ با خشم. امیدوارم جهان، ایران و افغانستان از جنگ و خشونت رها باشند”.
وی در ادامه با اشاره به مشترکات ایران و افغانستان گفت: “ارتباط دوستانه ایران و افغانستان که زبان و وجوه مشترک زیادی با یکدیگر دارند در شرایطی ک منطقه دچار بحران است، میتواند به صلح منطقه‌ای بینجامد”.
قانعی راد تصریح کرد: “ایران و افغانستان دو پاره تن هستند که در طول تاریخ از هم جدا شده اند، مرزها تاحد زیادی تصنعی هستند، به خصوص در منطقه ما که آن را استعمار ساخته است”.
وی با بیان اینکه ماباید کردارصلح را در جامعه خود گسترش بدهیم نه دانش صلح را گفت: “ما نیاز به توسعه کردار صلح داریم که از راه ایجاد سازمان های مشترک که منافع مشترک طرفین را تامین می کند”.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *